Yetişkin DEHB’yi Yönetmek İçin İpuçları

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hayatınızın her alanında problemler yaratabilir. Ancak bu ipuçları semptomlarla başa çıkmanıza, odaklanmanıza ve kaosu sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

Yetişkin DEHB (veya ADD) ile nasıl başa çıkılır

Önceden ADD olarak bilinen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz (DEHB) varsa, faturaları zamanında ödemekten iş, aile ve sosyal taleplere ayak uydurmaya kadar her şey bunaltıcı görünebilir. DEHB, yetişkinler için yaşamın her alanında zorluklar sunabilir ve sağlığınız ve hem kişisel hem de iş ilişkileriniz için zor olabilir. Belirtileriniz aşırı ertelemeye, son teslim tarihlerini karşılamada sorun yaşamanıza ve dürtüsel davranışlara yol açabilir. Ayrıca, arkadaşlarınızın ve ailenizin neyle karşı karşıya olduğunuzu anlamadığını hissedebilirsiniz.

Neyse ki, DEHB belirtilerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak öğrenebileceğiniz beceriler var. Günlük alışkanlıklarınızı iyileştirebilir, güçlü yönlerinizi tanımayı ve kullanmayı öğrenebilir ve daha verimli çalışmanıza, organizasyonu korumanıza ve başkalarıyla daha iyi etkileşim kurmanıza yardımcı olacak teknikler geliştirebilirsiniz. 

hdwebsitegorsel

Kendinize yardım etmenin bir parçası, neler yaşadığınızı anlamalarına yardımcı olmak için başkalarını eğitmeyi de içerebilir.

Yine de değişim bir gecede olmayacak. Bu DEHB kendi kendine yardım stratejileri pratik, sabır ve belki de en önemlisi olumlu bir tutum gerektirir. Ancak bu tekniklerden yararlanarak daha üretken, düzenli ve hayatınızın kontrolü sizde olabilir ve öz-değer duygunuzu geliştirebilirsiniz.

 

 

Yetişkin DEHB kendi kendine yardım mitleri


Efsane: İlaç, DEHB’mi çözmenin tek yolu.

Gerçek: İlaçlar bazı kişilerin DEHB semptomlarını yönetmesine yardımcı olabilir, ancak bu bir tedavi olmadığı gibi tek çözüm de değildir. İlaç tedavileri ve kendi kendine yardım stratejileri ile birlikte kullanılmalıdır .


Efsane: DEHB’ye sahip olmak, tembel veya zeki olmadığım anlamına gelir, bu yüzden kendime yardım edemem.

Gerçek: DEHB’nin etkileri sizin ve başkalarının sizi bu şekilde etiketlemesine neden olmuş olabilir, ancak gerçek şu ki, motivasyonsuz veya akılsız değilsiniz – belirli normal işlevlerin önüne geçen bir bozukluğunuz var. Aslında, DEHB’li yetişkinler genellikle bozukluklarını telafi etmek için çok akıllı yollar bulmak zorundadır.


Efsane: Bir sağlık uzmanı tüm DEHB sorunlarımı çözebilir.

Gerçek: Sağlık uzmanları, DEHB belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilir, ancak bu kadarını yapabilirler. Sorunlarla yaşayan sizsiniz, bu yüzden onların üstesinden gelmede en fazla farkı yaratabilecek kişi sizsiniz.


Efsane: DEHB müebbet hapistir – semptomlarından her zaman muzdarip olacağım.

Gerçek: DEHB’nin tam olarak tedavisi olmadığı doğru olsa da, DEHB’nin neden olabileceği sorunları azaltmak için yapabileceğiniz çok şey var. Kendinize yardım etmek için stratejiler kullanmaya alıştığınızda, belirtilerinizi yönetmenin doğal haline geldiğini görebilirsiniz.


Organize olmak ve dağınıklığı kontrol etmek için ipuçları

DEHB’nin ayırt edici özellikleri dikkatsizlik ve dikkat dağınıklığıdır; bu da organizasyonu belki de bozukluğu olan yetişkinlerin karşılaştığı en büyük zorluk haline getirir. DEHB’niz varsa, ister işte ister evde olsun, organize olma olasılığı sizi bunalmış hissetmenize neden olabilir.

Ancak, görevleri daha küçük adımlara bölmeyi ve organizasyona sistematik bir yaklaşım izlemeyi öğrenebilirsiniz. Çeşitli yapılar ve rutinler uygulayarak ve günlük planlayıcılar ve hatırlatıcılar gibi araçlardan yararlanarak, kendinizi organizasyonu sürdürmek ve dağınıklığı kontrol etmek için ayarlayabilirsiniz .

Yapı ve düzenli alışkanlıklar geliştirin ve bunları sürdürün

Bir oda, ev veya ofis düzenlemek için, nesnelerinizi kategorilere ayırarak, hangilerinin gerekli olduğuna ve hangilerinin saklanabileceğine veya atılabileceğine karar vererek başlayın. Kendinizi organize etmek için not alma ve listeler yazma alışkanlığı edinin. Yeni düzenlenen yapınızı düzenli, günlük rutinlerle koruyun.

Alan yaratın. Kendinize günlük olarak neye ihtiyacınız olduğunu sorun ve istemediğiniz şeyler için saklama kutuları veya dolaplar bulun. Anahtarlar, faturalar ve kolayca kaybolabilecek diğer öğeler için belirli alanlar belirleyin. İhtiyacınız olmayan şeyleri atın.

Bir takvim uygulaması veya gün planlayıcı kullanın. Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda bir gün planlayıcının veya takvimin etkin kullanımı, randevuları ve son teslim tarihlerini hatırlamanıza yardımcı olabilir. Elektronik takvimlerle, planlanmış etkinliklerin aklınızdan çıkmaması için otomatik hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz.

Listeleri kullanın. Düzenli olarak zamanlanmış görevleri, projeleri, son teslim tarihlerini ve randevuları takip etmek için listelerden ve notlardan yararlanın. Günlük planlayıcı kullanmaya karar verirseniz, tüm listeleri ve notları içinde tutun. Ayrıca akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullanmak için birçok seçeneğiniz var. “Yapılacaklar” uygulamalarını veya görev yöneticilerini arayın.

Şimdi halledin. Kağıtları dosyalayarak, dağınıklığı temizleyerek veya gelecekte değil, hemen telefona geri dönerek unutkanlığı, dağınıklığı ve ertelemeyi önleyebilirsiniz. Bir görev iki dakika veya daha kısa sürede yapılabiliyorsa, daha sonraya ertelemek yerine anında yapın.

Kağıt izinizi evcilleştirin

DEHB’niz varsa, evrak işleri dağınıklığınızın önemli bir bölümünü oluşturabilir. Ancak mutfağınıza, masanıza veya ofisinize saçılmış sonsuz posta ve kağıt yığınlarına bir son verebilirsiniz. Tek gereken, sizin için çalışan bir evrak sistemi kurmak için biraz zaman.

Posta ile günlük olarak ilgilenin. Postayla ilgilenmek için, tercihen içeri getirir getirmez, her gün birkaç dakika ayırın. Postayı sıralayabileceğiniz ve çöpe atabileceğiniz, dosyalayabileceğiniz veya üzerinde işlem yapabileceğiniz belirlenmiş bir noktaya sahip olmanıza yardımcı olur.

Kağıtsız git. Uğraşmanız gereken kağıt miktarını en aza indirin. Kağıt kopyalar yerine elektronik beyanlar ve faturalar isteyin. İstenmeyen postaları azaltın.

Bir dosyalama sistemi kurun. Farklı belge türleri (tıbbi kayıtlar, makbuzlar ve gelir tabloları gibi) için ayırıcılar veya ayrı dosya klasörleri kullanın. İhtiyacınız olanı hızla bulabilmeniz için dosyalarınızı etiketleyin ve renkle kodlayın.

Zamanınızı yönetmek ve programa uymak için ipuçları

Zaman yönetimi ile ilgili sorun, DEHB’nin yaygın bir etkisidir. Sıklıkla zamanı kaybedebilir, teslim tarihlerini kaçırabilir, erteleyebilir, görevler için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu hafife alabilir veya kendinizi işleri yanlış sırada yaparken bulabilirsiniz. DEHB’li birçok yetişkin, “aşırı odaklanma” olarak bilinen bir göreve o kadar çok zaman harcar ki, başka hiçbir şey yapılmaz. Bu zorluklar sizi hüsrana uğramış ve beceriksiz hissettirebilir ve başkalarını sabırsız hale getirebilir. Ancak zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak çözümler var.

Zaman yönetimi ipuçları

Dikkat eksikliği bozukluğu olan yetişkinler genellikle zamanın nasıl geçtiğine dair farklı bir algıya sahiptir. Zaman algınızı diğer herkesle aynı hizaya getirmek için kitaptaki en eski numarayı kullanın: bir saat.

Bir saat izleyicisi olun. Zamanı takip etmenize yardımcı olması için bir kol saati veya oldukça görünür bir duvar veya masa saati kullanın. Bir göreve başladığınızda, yüksek sesle söyleyerek veya yazarak zamanı not edin.

Zamanlayıcıları kullanın. Her görev için kendinize sınırlı bir süre ayırın ve süreniz dolduğunda sizi uyarması için bir zamanlayıcı veya alarm kullanın. Daha uzun görevler için, sizi üretken tutmak ve ne kadar zamanın geçtiğinin farkında olmak için düzenli aralıklarla çalacak bir alarm kurmayı düşünün.

Kendine ihtiyacın olduğunu düşündüğünden daha fazla zaman ver. DEHB’li yetişkinler, bir şeyi yapmanın ne kadar süreceğini tahmin etmede çok kötüdür. Bir yere varmanız veya bir görevi tamamlamanız gerektiğini düşündüğünüz her otuz dakika için kendinize on dakika ekleyerek bir zaman verin.

Erken olmayı planlayın ve hatırlatıcılar ayarlayın. Randevuları gerçekte olduklarından on beş dakika önce yazın. Zamanında ayrılmanızı sağlamak için hatırlatıcılar ayarlayın ve gitme zamanı geldiğinde çılgınca anahtarlarınızı veya telefonunuzu aramamak için ihtiyacınız olan her şeye önceden sahip olduğunuzdan emin olun.

Önceliklendirme ipuçları

DEHB’li yetişkinler genellikle dürtü kontrolü ile mücadele ettiğinden ve bir konudan diğerine atladığından, görevleri tamamlamak zor olabilir ve büyük projeler bunaltıcı görünebilir. Bunun üstesinden gelmek için:

İlk önce neyle uğraşacağınıza karar verin. Kendinize başarmanız gereken en önemli görevin ne olduğunu sorun ve ondan sonra diğer önceliklerinizi sıralayın.

Eşyaları birer birer alın. Büyük projeleri veya işleri daha küçük, yönetilebilir adımlara ayırın.

Görevde kalın. Gerektiğinde zorlamak için bir zamanlayıcı kullanarak programınıza bağlı kalarak yoldan sapmaktan kaçının.

hayır demeyi öğren

Dürtüsellik, DEHB’li yetişkinlerin iş yerinde çok fazla projeyi kabul etmesine veya çok fazla sosyal ilişkiye girmesine neden olabilir. Ancak sıkışık bir program sizi bunalmış, aşırı yorgun hissetmenize neden olabilir ve işinizin kalitesini etkileyebilir. Belirli taahhütlere hayır demek, görevleri yerine getirme, sosyal randevuları koruma ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşama yeteneğinizi geliştirebilir. Yeni bir şeyi kabul etmeden önce programınızı kontrol edin.

Para ve faturaları yönetmek için ipuçları

Para yönetimi bütçeleme, planlama ve organizasyon gerektirir, bu nedenle DEHB’li birçok yetişkin için gerçek bir zorluk teşkil edebilir. Pek çok yaygın para yönetimi sistemi, çok fazla zaman, kağıt ve ayrıntılara dikkat gerektirdiğinden, DEHB’li yetişkinler için işe yarar değildir. Ancak hem basit hem de tutarlı olan kendi sisteminizi yaratırsanız, mali durumunuzun üstesinden gelebilir ve fazla harcamalara, vadesi geçmiş faturalara ve kaçırılan son teslim tarihlerine ilişkin cezalara son verebilirsiniz.

Bütçenizi kontrol edin

Mali durumunuzun dürüst bir değerlendirmesi, bütçelemeyi kontrol altına almanın ilk adımıdır. Bir ay boyunca ne kadar küçük olursa olsun her harcamayı takip ederek başlayın. Bu, paranızın nereye gittiğini etkili bir şekilde analiz etmenizi sağlayacaktır. Gereksiz öğelere ve dürtüsel satın alımlara ne kadar harcadığınıza şaşırabilirsiniz. Daha sonra, gelirinize ve ihtiyaçlarınıza göre aylık bir bütçe oluşturmak için harcama alışkanlıklarınızın bu anlık görüntüsünü kullanabilirsiniz.

Bütçenizden sapmayı nasıl önleyebileceğinizi öğrenin. Örneğin, restoranlarda çok fazla harcama yapıyorsanız, bir yemek yeme planı yapabilir ve market alışverişi ve yemek hazırlama için zaman faktörü oluşturabilirsiniz.

Basit bir para yönetimi ve fatura ödeme sistemi kurun

Belgeleri, makbuzları kaydetmenize ve faturaları takip etmenize yardımcı olan kolay, düzenli bir sistem kurun. DEHB’li bir yetişkin için, bilgisayarda bankacılığı yönetme fırsatı vermeye devam eden bir hediye olabilir. Çevrimiçi parayı organize etmek, daha az evrak işi, dağınık el yazısı ve yanlış yerleştirilmiş fişler olmaması anlamına gelir.

İnternet bankacılığına geçin. Çevrimiçi bankacılığa kaydolmak, bütçenizi dengelemeye yönelik isabetli veya başarısız süreci geçmişte bırakabilir. Çevrimiçi hesabınız, bakiyenizi her gün kuruşuna kadar otomatik olarak izleyerek tüm para yatırma ve ödemeleri listeler. Ayrıca, düzenli aylık faturalarınız için otomatik ödemeler ayarlayabilir ve düzensiz ve ara sıra olanları ödemek için gerektiğinde oturum açabilirsiniz. En iyi bölüm: yanlış yerleştirilmiş zarflar veya gecikme ücretleri yok.

Fatura ödeme hatırlatıcıları ayarlayın. Otomatik ödeme sistemi kurmamayı tercih ederseniz, elektronik hatırlatıcılarla fatura ödeme sürecini daha kolay hale getirebilirsiniz. Çevrimiçi bankacılık yoluyla kısa mesaj veya e-posta hatırlatıcıları ayarlayabilir veya bunları takvim uygulamanızda planlayabilirsiniz.

Teknolojiden yararlanın. Ücretsiz hizmetler, mali durumunuzu ve hesaplarınızı takip etmenize yardımcı olabilir. Kurulumları genellikle biraz zaman alır, ancak hesaplarınızı bağladığınızda otomatik olarak güncellenirler. Bu tür araçlar finansal hayatınızı kolaylaştırabilir.

Dürtüsel alışverişe bir son verin

DEHB ve alışverişten kaynaklanan dürtüsellik çok tehlikeli bir kombinasyon olabilir. Sizi borca sokabilir ve kendinizi suçlu ve utanmış hissetmenize neden olabilir. Birkaç stratejik taktikle dürtüsel satın almaları önleyebilirsiniz.

 • Sadece nakit alışveriş yapın—çek defterinizi ve kredi kartlarınızı evde bırakın.
 • Bir kredi kartı hariç hepsini kesin. Alışveriş yaparken, ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın ve buna bağlı kalın.
 • Alışveriş yaparken toplam tutarı tutmak için bir hesap makinesi kullanın (ipucu: cep telefonunuzda bir tane var).
 • Çok fazla para harcayabileceğiniz yerlerden uzak durun, katalogları geldikçe atın ve perakendecilerden gelen e-postaları engelleyin.

İş yerinde odaklanmış ve üretken kalmak için ipuçları

DEHB iş yerinde özel zorluklar yaratabilir. En zor bulabileceğiniz şeyler – organizasyon, görevlerin tamamlanması, hareketsiz oturmak, sessizce dinlemek – genellikle gün boyu yapmanız istenen şeylerdir.

DEHB ve zorlu bir işle uğraşmak kolay bir iş değildir, ancak işyeri ortamınızı uygun hale getirerek DEHB belirtilerinizin olumsuz etkisini en aza indirirken güçlü noktalarınızdan yararlanabilirsiniz.

İş yerinde organize olun

Ofisinizi, bölmenizi veya masanızı her seferinde yönetilebilir bir adımla düzenleyin. Ardından düzenli ve düzenli kalmak için aşağıdaki stratejileri kullanın:

Organizasyon için günlük zaman ayırın. Karışıklık her zaman dikkat dağıtıcıdır, bu nedenle masanızı temizlemek ve evraklarınızı düzenlemek için günde 5 ila 10 dakika ayırın. Çalışma alanınızı gereksiz dikkat dağıtıcı şeyler olarak dağıtmamaları için masanızın içinde veya kutularda saklamayı deneyin.

Renkleri ve listeleri kullanın. Renk kodlaması, DEHB olan kişiler için çok yararlı olabilir. Her şeyi yazarak unutkanlığı yönetin.

Öncelik ver. Daha önemli görevler, yapılacaklar listenizde ilk sıraya yerleştirilmelidir, böylece bunları daha düşük öncelikli görevlerden önce yapmayı hatırlarsınız. Kendi kendine empoze edilmiş olsalar bile, her şey için son tarihler belirleyin.

Dikkat dağıtıcı şeyleri sonlandırın

Dikkat sorunlarınız olduğunda, nerede çalıştığınız ve etrafınızdakiler, ne kadar yapabileceğinizi önemli ölçüde etkileyebilir. İş arkadaşlarınıza konsantre olmanız gerektiğini bildirin ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için aşağıdaki teknikleri deneyin:

Nerede çalıştığın önemli. Kendi ofisiniz yoksa, işinizi boş bir ofise veya konferans salonuna götürebilirsiniz. Bir konferans salonunda veya konferanstaysanız, konuşmacıya yakın ve toplantı sırasında sohbet eden insanlardan uzakta oturmayı deneyin.

Dış kargaşayı en aza indirin. Masanızı duvara doğru çevirin ve iş yerinizi dağınıklıktan uzak tutun. Kesintileri önlemek için “Rahatsız Etmeyin” işareti bile asabilirsiniz. Mümkünse, sesli postanın telefon aramalarınızı almasına ve daha sonra geri vermesine izin verin, günün belirli saatlerinde e-posta ve sosyal medyayı kapatın, hatta İnternet’ten tamamen çıkın. Gürültü dikkatinizi dağıtıyorsa, gürültü önleyici kulaklıkları veya bir ses makinesini düşünün.

Büyük fikirleri sonraya saklayın. Aklınıza gelen ve dikkatinizi dağıtan tüm o harika kavramlar veya rastgele düşünceler? Bunları daha sonra değerlendirmek üzere kağıda veya akıllı telefonunuza not edin. DEHB’li bazı insanlar, yaptıkları tüm notları gözden geçirmek için günün sonunda zaman planlamayı severler.

Dikkat sürenizi uzatın

DEHB’li bir yetişkin olarak, odaklanma yeteneğine sahipsiniz- sadece, özellikle aktivite özellikle ilgi çekici bulduğunuz bir aktivite olmadığında, bu odağı korumakta zorlanabilirsiniz. Sıkıcı toplantılar veya dersler herkes için zordur, ancak DEHB’li yetişkinler için özel bir zorluk teşkil edebilirler. Benzer şekilde, DEHB’li kişiler için birden fazla yönergeyi takip etmek de zor olabilir. Odağınızı ve talimatları takip etme becerinizi geliştirmek için bu ipuçlarını kullanın:

Yazılı olarak alın. Dikkat gerektiren bir toplantıya, derse, çalıştaya veya başka bir toplantıya katılıyorsanız, toplantı gündemi veya ders taslağı gibi ilgili materyallerin önceden bir kopyasını isteyin. Toplantıda, aktif dinlemenize ve not almanıza rehberlik etmesi için yazılı notları kullanın. Dinlerken yazmak, konuşmacının sözlerine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Yankılamak. Birisi sözlü talimat verdikten sonra, doğru anladığınızdan emin olmak için yüksek sesle söyleyin.

Etrafında yürü. Huzursuzluğu ve kıpırdamayı önlemek için devam edin ve hareket edin—uygun zamanlarda, doğru yerlerde. Başkalarını rahatsız etmediğiniz sürece örneğin bir toplantı sırasında stres topu sıkmayı deneyin. Veya bir toplantı molası sırasında yürüyüşe çıkmak, hatta zıplamak, daha sonra dikkatinizi vermenize yardımcı olabilir.

Stresi yönetmek ve ruh halini yükseltmek için ipuçları

DEHB’ye sıklıkla eşlik eden dürtüsellik ve düzensizlik nedeniyle, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme veya çok az egzersizin etkileri ile mücadele edebilirsiniz – tüm bunlar ekstra strese, kötü ruh hallerine ve kontrolden çıkma hissine yol açabilir. Bu döngüyü durdurmanın en iyi yolu, yaşam tarzı alışkanlıklarınızın sorumluluğunu almak ve sağlıklı yeni rutinler oluşturmaktır.

İyi yemek yemek, bol uyumak ve düzenli egzersiz yapmak, sakin kalmanıza, ruh hali değişimlerini en aza indirmenize ve herhangi bir endişe ve depresyon belirtisiyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Daha sağlıklı alışkanlıklar, dikkatsizlik, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı gibi DEHB semptomlarını azaltabilirken, düzenli rutinler hayatınızın daha yönetilebilir hissetmenize yardımcı olabilir.

Egzersiz yapın ve açık havada zaman geçirin

Egzersiz yapmak, DEHB’den kaynaklanan hiperaktiviteyi ve dikkatsizliği azaltmanın belki de en olumlu ve etkili yoludur. Egzersiz stresi azaltabilir, ruh halinizi iyileştirebilir ve zihninizi sakinleştirebilir, ilişkilerin ve istikrarlı hissetmenizin önüne geçebilecek aşırı enerji ve saldırganlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Günlük olarak egzersiz yapın. Bir takım sporu veya bir arkadaşınızla egzersiz yapmak gibi, bağlı kalabileceğiniz güçlü ve eğlenceli bir şey seçin.

Açık havada egzersiz yaparak stresi azaltın—DEHB’li kişiler genellikle güneş ışığından ve yeşil çevreden yararlanır.

Dikkatli yürüyüş, yoga veya tai chi gibi rahatlatıcı egzersiz biçimlerini deneyin . Stresi azaltmanın yanı sıra, size dikkatinizi ve dürtülerinizi daha iyi kontrol etmeyi öğretebilirler.

Bol bol uyuyun

Uyku yoksunluğu, yetişkin DEHB semptomlarını artırabilir, stresle başa çıkma ve gün boyunca odaklanma yeteneğinizi azaltabilir. Gündüz alışkanlıklarında yapılacak basit değişiklikler, sağlam bir gece uykusu sağlamak için uzun bir yol kat eder.

 • Günün geç saatlerinde kafeinden kaçının.
 • Güçlü ve düzenli egzersiz yapın, ancak yatmadan bir saat önce değil.
 • Yatmadan hemen önce sıcak bir duş veya banyo yapmak da dahil olmak üzere, öngörülebilir ve sessiz bir “uyku zamanı” rutini oluşturun.
 • Hafta sonları bile düzenli bir uyku-uyanma programına bağlı kalın.

Sağlıklı beslen

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları DEHB’ye neden olmazken, kötü beslenme semptomları şiddetlendirebilir. Ne ve nasıl yediğiniz konusunda basit değişiklikler yaparak dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve stres düzeylerinde büyük azalmalar yaşayabilirsiniz.

 • Gün boyunca küçük öğünler yiyin.
 • Şeker ve abur cuburlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Her öğüne sağlıklı protein eklediğinizden emin olun.
 • Her gün birkaç porsiyon lif açısından zengin kepekli tahılları hedefleyin.

Farkındalık pratiği yapın

Düzenli farkındalık meditasyonu, stresi azaltmanın yanı sıra, dikkat dağıtıcı şeylere daha iyi direnmenize, dürtüselliği azaltmanıza, odağınızı geliştirmenize ve duygularınız üzerinde daha fazla kontrol sağlamanıza yardımcı olabilir. Hiperaktivite semptomları, DEHB’li bazı yetişkinler için meditasyonu zorlaştırabileceğinden, yavaş başlamak yardımcı olabilir. Kısa süreler için meditasyon yapın ve süreçle daha rahat hale geldikçe ve odaklanmayı daha iyi sürdürdükçe meditasyon sürenizi kademeli olarak artırın. Anahtar, sizi yolda tutmak için günlük yaşamınız sırasında bu farkındalık tekniklerini kullanmaktır. Ücretsiz veya ucuz akıllı telefon uygulamaları veya çevrimiçi rehberli meditasyonlarla denemeler yapın.

Kaynak

https://www.helpguide.org/articles/add-adhd/managing-adult-adhd-attention-deficit-disorder.htm

Bunlar da İlginizi Çekebilir

deliryum

Deliryum

Aslında psikolojik bir hastalık olmayan deliryum, diğer tıbbi problemlerin neden…

Devamını Oku
alkol-bagimliligi-tedavisi-yeni-bir-baslangic-icin-adimlar

Alkol Bağımlılığı Tedavisi: Yeni Bir Başlangıç İçin Adımlar

Alkol bağımlılığı, birçok kişinin hayatını etkileyen ciddi bir sorundur. Birçok insan…

Devamını Oku