Demans

DEMANS

Demans, unutkanlığın ön planda yer almakta olduğu birçok hastalığa verilmekte olan genel isimdir. Genellikle yaşlı olan bireylerde görülmekte olan bir durumdur. Farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda halk arasında bunama ismi ile de bilinmektedir.

DEMANS NEDİR?

Demans Nedir? Hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkilemekte olan bir grup semptomu tanımlamaktadır. Bunama olarak da adlandırılmakta olan bu durum aslında tekbir hastalık değildir. Pek çok farklı türü bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de alzheimer olarak bilinmektedir. Alzheimer, demansının bütün demansların yaklaşık %80’inden sorumlu olduğu gözlemlenmektedir. Bir inme sonucunda oluşması ise en sık rastlanılmakta olan ikinci durumdur.

 

 

Aslında demans, zihnin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu durum bir anda oluşum göstermemektedir. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmakta ve ilerleme göstermektedir. Bazı durumda ise vücutta bulunmakta olan bir maddenin eksikliği ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu tip demansların genellikle ilerleyici olmadığı görülmektedir ve geri dönüşü bulunmaktadır.

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demans Belirtileri Nelerdir? En sık görülmekte olan belirtisinin yeni öğrenilen bilgilerin unutulması olduğu gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra demans hastası olan birinde belirtilerden en az iki tanesinin görülmesi gerekmektedir. Belirtiler arasında ise aşağıda yer almakta olan durumların bozulması yer almaktadır:

  • Bellek
  • İletişim ve dil
  • Odaklanma ve dikkat etme yeteneği
  • Muhakeme ve yargı
  • Görsel algı

Eğer kişi kendisinde ya da bir yakınında bu belirtileri görmekte ise mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Eğer geri dönüşü olmayan bir demans tespit edilse de erken dönemde tedavi edilmeye başlanması ilerlemesinin engellenmesini sağlayabilmektedir.

Demans Tanısı Nasıl Konur?

Demans Tanısı Nasıl Konur? Bunama olarak da bilinmekte olan bu durum genellikle yaşlı bireylerde oluşum göstermektedir. Kişinin hayat kalitesini düşürmek olan demansın neden ortaya çıktığı kesin bir şekilde bilinmeyebilmektedir. Ancak belli başlı bazı nedenler bulunmakta ve bazen birkaç nedenin bir araya gelmesi ile birlikte oluşum gösterebilmektedir. Bazı durumlarda da herhangi bir neden bulunmamasına rağmen ortaya çıkmaktadır. Bu durumun belli başlı belirtileri bulunmaktadır ve bu belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Demansı belirlemekte olan özel bir test bulunmamaktadır. Hastanın öyküsü dinlenmekte ve hangi belirtileri yaşamakta olduğu tespit edilmektedir. Böylelikle de demans hastalığı bulunmaktaysa teşhis konulmakta ve tedavi süreci başlatılmaktadır. Genellikle geri döndürülebilmekte olan bir durum değildir. Bundan dolayı da erken dönemde tespit edilmesi çok fazla ilerlemesini engellemektedir.

Demans Evreleri

Demans evreleri bulunmakta olan bir hastalıktır. İlk evresinde fazla belirti ortaya çıkmamakta ve genellikle ortaya çıkan durumlar da göz ardı edilmektedir. Bu belirtiler arasında ise unutkanlık, zamanı takip edememek, tanıdık yerlerde kaybolmak gibi durumlar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde çok yavaş bir ilerleme göstermektedir.

Orta evrede ortaya çıkan belirtiler arasında ise son olayları ve insanların isimlerini unutma, evde kaybolma, iletişim konusunda zorluk yaşama yer almaktadır. Geç evrede ise zaman ve mekandan habersiz olunmaktadır. Akrabalar ve arkadaşları tanımakta güçlük çekilmektedir. Kişisel bakım ancak yardım ile gerçekleştirilebilmektedir Yürümekte zorluk yaşanabilmekte, saldırganlıkta artış görülebilmektedir.

Demans Nasıl Tedavi Edilir?

Demans nasıl tedavi edilir? Demansın türleri genellikle tedavi edilememektedir. Fakat belirtilerini hafifletmek amacı ile ilaç tedavisine başlanabilmektedir. Kullanılan ilaçların takip edilmesi ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. İlaçların doğru kullanımı sayesinde semptomlar ciddi bir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Aynı zamanda kişinin hayat kalitesinin biraz daha yükselmesine olanak sağlanmaktadır. Genel olarak zorlu bir durum olduğu bilinmekte olan demans belirtileri hafif düzeyde iken mutlaka kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bagimlilik

Bağımlılık

Bağımlılık, birçok faktörün bir araya gelmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bir bi…

Devamını Oku
narsistik-kisilik-bozuklugu-nedir

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Narsist kişilik bozukluğu, kendini beğenmişli…

Devamını Oku