Öz-Şefkati

Öz-şefkati, zor zamanlardan geçildiğinde ihtiyaç duyulan şefkat, anlayış, nezaket ve desteği bireyin kendisine gösterebilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Diğer bireylerin gösterdiği şefkatin sosyal destek ağında bulunması da oldukça önemlidir. Fakat bireyin iç sesi ve özü ile kurduğu iletişim oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Bundan dolayı kendine bu değerleri sunabiliyor olması gerekmektedir. Öncelikler bireyin kendisi ile olan ilişkisini iyileştirmesi büyük önem taşımaktadır. Kendi duyguları ile temas etmesi bu deneyimlerin kendini geliştirmesine yol açmaktadır.

hdwebsitegorsel

 

 

Öz şefkat bireyin kendisini yargılamadan, eleştirmeden, suçlamadan, duygularının farkına vararak ve bunları kabul ederek yol almasıdır. Bu duyguları yaşamak için kendine izin vermektedir. Bunu yaparken de kendine merhametle yaklaşmaktadır. Bireyin kendisi ile olan dostluğu tüm zorluğu ile kabullenmesidir.

 

 

ÖZ ŞEFKAT NEDİR PSİKOLOJİ?

Öz Şefkat Nedir Psikoloji? Kişinin karşılaştığı zorluklar karşısında kendine eleştirel olmadan, nazik ve şefkatli yaklaşması olarak tanımlanmaktadır. Meydana gelen problemleri sadece kendisinden değil, diğer bireylerin de yaşadığını kabullenmesi şeklinde bilinmektedir. Olumsuz düşünceler ve duygular ile dengeli bir farkındalık durumdadır. Bu durum bireyler üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Birey olaylar karşısında negatif düşünmekten ve kendine baskı yapmaktan kaçındığından dolayı psikolojik anlamda sorun yaşamamaktadır.

Kendi öz benliği ile barışık olan birey, yaşanan olaylar karşısında daha mantıklı düşünebilme ve hareket edebilme eğilimine sahiptir. Bu bireylerin daha mutlu ve iyimser olduğu gözlemlenmektedir.

ÖZ ŞEFKAT NASIL YAPILIR?

Öz Şefkat Nasıl Yapılır? Bu durumun gerçekleştirilebilmesi için yapılması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle bireyin kendine karşı kibar ve nazik olması gerekmektedir. Bir hata yaptığında kendini kınamayı ve eleştirmeyi bırakması önerilmektedir. Kendini yargılamaktan ve eleştirmekten kaçınmalıdır. Bununla birlikte farkındalık çalışmaları yapılmalıdır. Olayları açıklığı ile görebilme ve bunları kabul edebilme yeteneğinin elde edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca bedene ve sağlığa dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek, kendine vakit ayırmak, yürüyüşe çıkmak bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Bireyin kendine mektup yazması da önerilmektedir. Bu mektupta yaşadığı tüm hislerin yer alması gerekmektedir. Yaşanan olaylar ve bunlara karşı hissedilen duyguların burada yer alması önerilmektedir. Ancak bu mektupta birey kendini ve başka herhangi bir kimseyi suçlamamalıdır. Bu ufak uygulamalar ile öze şefkatin farkındalığı yaşanmaya başlanabilmektedir.

ÖZ ŞEFKAT TERAPİSİ NEDİR?

Öz Şefkat Terapisi Nedir? Bazı bireyler yaşanan olaylarda sürekli olarak kendini suçlamakta ve kendine zarar verme eğilimine girmektedir. Bu bireyler hem kendileri hem de etraftakiler ile problemler yaşayabilmektedir. Kendine olan saygısını ve sevgisini yitirerek boşluğa düşebilmektedir. Bu durum farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Fakat genelde çocukluk döneminde yaşanan travmalar bireyin öze şefkatini zamanla yitirmesine neden olabilmektedir. Böyle bir durumda bireyin mutlaka tedavi edilmesi ve öz şefkatinin kazandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum farklı psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

 

ÖZ ŞEFKAT NEDEN ÖNEMLİDİR?

Öz Şefkat Neden Önemlidir? Bireyler kendileri ile çatışma yaşadığında ve sürekli kendini eleştirdiğinde bir süre sonra kendine olan şefkatini yitirmektedir. Yaşanan her olayın sonucunda kendi hatalarını aramakta, kendini eleştirmekte, yaptığı işlerden memnun olmamaktadır. Böyle bir durumda ise çevresindeki bireyler ile olan ilişkisinde de sorunlar yaşanabilmektedir. Birey sevgisini, şefkatini kaybedebilmektedir. Bu durum ise bireyin hayatının, ilişkilerinin kötü bir durumda ilerlemesine yol açmakta ve olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Zaman içerisinde sürekli kendini eleştiren, yargılayan birey farklı rahatsızlıklar da yaşayabilmektedir. Oldukça büyük problemler meydana gelebilmektedir. Tüm bunlardan dolayı bireyin öz şefkatinin geri kazandırılması gerekmektedir. Kendine olan saygısını ve sevgisini yitirmemesine önem verilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

anksiyete-cesitleri

Anksiyete Çeşitleri

Anksiyete, kaygının kontrolden çıkması sonucu ulaşılan psikolojik bir sağlık sorunudu…

Devamını Oku
mukemmeliyetci-olmak-ile-cok-basarili-olmak-arasindaki-fark

Mükemmeliyetçi Olmak İle Çok Başarılı Olmak Arasındaki Fark

Mükemmeliyetçi olan bireyler genelde kendilerine zarar verdiklerini hissetmemekt…

Devamını Oku