Kaygı Bozukluğu

KAYGI BOZUKLUĞU

Kaygı bozukluğu bir diğer ismi olan anksiyete bozukluğu ile de bilinmekte olan bir durumdur. Günümüzde pek çok insanda oluşum göstermekte olan bu durum kişilerin hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Bu durum bazı dönemlerde oldukça ciddi boyutlara gelerek kişinin hayatını yaşamasına engel olmaktadır.

Sürekli olarak bir şeylerde aşırı endişe duymakta olan birey artık hayatını yaşamakta zorlanmaktadır. Hobilerinden veya daha önce sevdiği şeyler uzaklaşabilmektedir. Aklında sürekli olarak endişe duyduğu durumlar bulunmakta olduğundan dolayı bir şeyler yapmak kişi için daha zor bir hale gelmektedir. Kişi gününün büyük bir kısmını gelecek kaygısı ile birlikte yaşamakta ve bir noktadan sonra hayattan zevk almamaya başlamaktadır.

 

 

 

KAYGI BOZUKLUĞU NEDİR?

Kaygı Bozukluğu Nedir? Sosyal ya da mesleki işlevlerde önemli oranda bozulmaya yol açmakta olan bir durumdur. Kişi sürekli olarak yoğun kaygı hissetmektedir. Bir şeyleri kaçırmaktan, bir şeylere yetişememekten korkmakta ve hayatı yaşamaktan uzak durmaktadır. Olumsu düşünceler ile birlikte hayat kalitesi ciddi anlamda düşmüş olan birey zaman zaman kendini çok kötü hissedebilmektedir.

Hayatını normal bir şekilde yaşamaya devam etmekte olan bireyin aklından kaygılı düşünceler hiçbir şekilde çıkmamaktadır. Başka bir şey ile ilgilenmeye çalışıyorken de bu düşünceler sürekli olarak zihnini meşgul etmektedir. Bu durum oldukça yorucudur ve bireyin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

KAYGI BOZUKLUĞU NEDEN OLUR?

Kaygı Bozukluğu Neden Olur? Kesin bir neden bilinmemektedir. Ancak ortaya çıkmasına neden olabilecek bazı etkenlerin olabileceği düşünülmektedir. Her birey farklı nedenlerden dolayı anksiyete yaşayabilmektedir. Daha önce yaşanmış olan bir kaza, travma durumu, taciz veya tecavüz, zorbalık, yoğun stresli dönemler vb. durumlar anksiyete bozukluğuna yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde yaşanmış olan travmaların da bu durumun oluşmasına sıkça neden olabildiği gözlemlenmektedir. Bazı bireylerde ise genetik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Endişeli olma
 • Kötüye odaklanma
 • Gergin hissetme
 • Sinirli olma
 • Huzursuzluk
 • Tehlike işaretlerini gözleme
 • Terleme
 • Kalpte çarpıntı
 • Sersemlik hissi
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İshal
 • Nefes almada zorluk
 • Titreme
 • Kaslarda gerginlik
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Uyku

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Anksiyete bozukluğu tedavi yöntemleri arasında öncelikle ilaç tedavisi ve psikoterapi yer almaktadır. Kişinin durumuna bağlı olarak bu tedavi yöntemlerinden biri veya her ikisi uygulanabilmektedir. Tedavinin süresi ise hastanın durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Hastaların bazılarının tedavi süresi oldukça uzun bir süre devam edebilmekte iken bazılarının tedavisi ise kısa sürede bitmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır?

Anksiyete Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır? Hastanın belli başlı sorulara cevap vermesi ile birlikte kaygı bozukluğu durumu yaşayıp yaşamadığı anlaşılabilmektedir. Her hasta sorulara farklı şekillerde cevaplar verebilmekte ve bu cevaplar hastanın ne derece anksiyete olduğunu belirlemektedir.

Anksiyete Bozukluğu İlaçları Var mıdır?

Anksiyete Bozukluğu İlaçları Var mıdır? Öncelikle hemen her rahatsızlığın giderilmesi için kullanılmakta olan belli başlı bazı ilaçlar bulunmaktadır. Anksiyete için de bu durum geçerlidir ve bazı ilaçlar tedavi sürecinde kullanılmaktadır. İlaçların dozu ve kullanım şeklinin doktor tarafından ayarlanması ve bu ayarlanan ölçüden asla çıkılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşme sağlanmamaktadır.

Hastanın durumunun detaylarına bağlı olarak hangi ilacı kullanacağı belirlenmekte ve buna uygun olarak ilerleme sağlanmaktadır. İlaç tedavisi doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde iyileşme sağlanabilmektedir. Genel olarak hastaların tedavi sürecinde oldukça dikkatli davranması gerekmektedir. Böylelikle hastanın iyileşmesine olana sağlanmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ucak-fobisi-ve-act-terapisi-korkulariyla-yuzlesmek-icin-etkili-bir-yaklasim

Uçak Fobisi ve ACT Terapisi: Korkularıyla Yüzleşmek için Etkili Bir Yaklaşım

Uçak fobisi, birçok insanın günlük yaşantısını etkileyen yaygın bir korku türüdür. Uç…

Devamını Oku
borderline-kisilik-bozuklugu

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu, sınırda kişilik bozukluğu olarak da bilinmektedir. Bire…

Devamını Oku