Oyun Bağımlılığı

Oyun bağımlılığı, bilgisayar oyunlarına olan veya oyunlara olan bağımlılık olarak tanımlanabilmektedir. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019 senesinden beri hastalık olarak kabul edilmektedir. Bir bağımlılık durumundan söz edilebilmesi için günlük, sosyal ve mesleki yaşamın etkilenmesi gerekmektedir.

Eğer birey hayatını etkileyecek kadar oyun oynuyorsa bu durum bağımlılık sınıfına girmektedir. Bilgisayar oyunlarına olan bağımlılık durumu sanal dünyalarda rol yapma oyunları, ödül sistemleri gibi durumlardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Özellikle gençlerin bu sorunda oldukça sık etkilendiği göze çarpmaktadır.

hdwebsitegorsel

 

 

Başlarda normal bir şekilde başlanmasına rağmen bir noktadan sonra kontrol kaybedilmektedir. Oyun başında geçirilen süreç hesaplanamamaktadır. Kişi gününün büyük bir kısmını oyunda geçirmekte ve sorumluluklarını arka plana atmaktadır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

OYUN BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Oyun Bağımlılığı Nedir? Bilgisayarda bulunan oyunlara bağımlılık davranışsal bir problemdir. Çevrimiçin bilgisayar oyunları ve video oyunları oynama ile ilgili uygun olmayan davranışlar geliştirilmektedir. Teknoloji bağımlılığı olarak da isimlendirilebilen bir durumdur. Birey oyun oynarken bir noktadan sonra kontrolünü kaybetmekte ve gerçeklikten kopabilmektedir. Oyuna odaklanarak tüm sorumluluklarını geride bırakmaktadır.

Bu durumda olan bireyler genelde iş, okul, çevre hayatından uzaklaşmaktadır. Kendilerini tüm bunlardan soyutlayarak oyuna odaklanmaktadır. Sanal dünyada yer alan karakter bireye daha yakın hale gelmektedir. Oldukça ciddi bir durumdur ve bireyin bu sorundan tedavi edilerek kurtarılması gerekmektedir.

OYUN BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Oyun Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir? Genelde aile içerisinde bulunan yetersiz iletişim oyunlara karşı bir bağımlılığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Çocukla ilgilenilmemesi, tutarsız davranışlar sergilenmesi, fiziksel veya sözel şiddet uygulanması çocukların bu bağımlılığa sürüklenmesine neden olmaktadır. Hayatında kötü gidişata sahip olan durumlardan uzaklaşmak isteyen çocuklar kendilerini sanal dünyada bulmaktadır.

Gerçek hayattan uzaklaşan birey sanal ortamda arkadaş edinmekte ve etkinliklere katılmaktadır. Bu durum onu hayatında bulunan kötü durumlardan uzaklaştırdığından dolayı cezbetmektedir. Başlarda normal bir seviyede oyun oynanmaktadır. Fakat bu süreç git gide sancılı bir hale dönüşmektedir. Birey kontrolünü kaybetmekte ve hayatının büyük bir bölümünü sanal dünya da geçirmektedir. Böylelikle bir bağımlılık meydana gelmektedir.

Oyun Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Oyun Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir? Video oyun ve internete karşı var olan bağımlılık zaman ilerledikçe daha büyük bir problem haline gelebilmektedir. Bundan dolayı fark edildiğinde bireyin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Belirtiler arasında ise şunlar yer almaktadır:

  • Bilgisayar oyunları üzerine fazla düşünme
  • Oyun oynanmadığında kötü bir hisse kapılma
  • Yoksunluk belirtileri görülmesi
  • Bireyin kendini iyi hissetmek için daha uzun süre oyunda kalması
  • Her ne kadar kendini kısıtlamaya çalışsa da daha kısa süre oyun oynamayı becerememesi
  • Eskiden severek yapılan şeylerden uzaklaşma
  • Okulda, iş yerinde, aile içerisinde bazı problemlerin oluşması
  • Bireyin kendini kötü hissettiği anlarda oyuna girmesi
  • Oyunlar nedeniyle gerçek hayattaki önemli fırsatları kaçırma
  • Oyun Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Oyun Bağımlılığının Zararları Nelerdir? Oyunları karşı oluşan bağımlılık birçok konuda bireyin hayatını olumsuz etkilemektedir. Anksiyete, obezite, depresyon, uyku problemleri ve stres gibi sorunlar gün yüzüne çıkmaktadır. Böyle bir durumda ise bireyin hayat kalitesi düşmektedir. Bilgisayar oyunlarına karşı var olan bağımlılık bireye hem fiziksel hem de psikolojik anlamda zarar vermektedir. Aynı zamanda gerçek hayatta sosyal ilişkilerinin bozulmasına neden olmaktadır.

Zamanla hayatında karşısına çıkan fırsatları kaçırmasına, hayatı yaşamayı bırakmasına da olanak sağlamaktadır. Masum bir durum gibi gözükebilen bilgisayar oyunları zamanla bağımlılık yarattığından dolayı kontrol altına alınması gerekmektedir. Kontrol kaybedildiğinde ise mutlaka tedaviye başlaması önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

duysal-deneyimlerinizi-yonetmek-duygusal-esnekligin-gucu-ve-act-terapisi

Duysal Deneyimlerinizi Yönetmek: Duygusal Esnekliğin Gücü ve ACT Terapisi

Duysal deneyimlerimizi yönetmek bazen zor olabilir. Duygularımız insan deneyiminin ön…

Devamını Oku
stres-mi-kaygi-mi

Stres Mi, Kaygı Mı?

Pek çok birey günlük yaşam içerisinde bazı sorunlar yaşayabilmektedir. Bu yaşanan sor…

Devamını Oku