Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Narsist kişilik bozukluğu, kendini beğenmişlik duygusu, kendine sürekli hayranlık duyulması ihtiyacı, başkaları için empati eksiliği, başarılarından aşırı gurur duyma ve küçümseyen tavırlara sahip olma durumudur. Bu kişiler aynı zamanda diğer insanlara tepeden bakmaktadır. Açık ya da gizli kalabilen bu özellikler, narsist kişilik bozukluğunun temel özelliklerinden biridir. Yaygın olarak rastlanılan bir durumdur.

 

 

Tedavisi oldukça zordur ve bununla birlikte ortaya çıkan diğer hastalıkların da tedavisi zor bir hale gelmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda narsist kişilik bozukluğunun ortaya çıkma sıklığı ve sosyo demografik özellikleri net bir şekilde ortaya konamamıştır. Bunun nedeni ise tanı kriterlerinin hala gelişme aşamasında olmasından kaynaklanmaktadır.

 

 

NARSİSİZM NEDİR?

Narsisizm Nedir? Narsist olan bireyler genellikle kendilerinin diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünmektedir. Kendilerini sürekli olarak olumlu bir ışık altında görmektedir. Aynı zamanda diğer insanların kendilerine hizmet etmesi gerektiğine inanmaktadır. Özel bir ilgi ve alaka beklemektedir. Narsist olan bir bireyin özgüveni çok yüksektir. Bundan dolayı da sürekli olarak kendilerini diğerlerinden yüksekte görmektedir. Kendi önemi ve yetenekleri konusunda şişirilmiş duygulara sahiptir. Bu bireyler genellikle zeki, çekicidir ve aynı zamanda manipüle etme konusunda başarılıdır.

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Kendisinden başka hiç kimseyi beğenmeme, insanlara karşı kibirli olma ve onları küçük görme durumudur. Bu bireyler kendilerini aşırı beğenmekte ve kendilerine çok güvenmektedir. Sadece kendilerinin ilgi odağı olmasını istemektedir. Diğer insanları küçümseye ve aşağılamaya eğilimleri bulunmaktadır. Kendilerine hayran olmaktadırlar ve sürekli her ortamda kendilerini ön plana çıkarmak istemektedirler. Sosyal çevrelerinde ilgi odağı olmak isteyen bireylerdir. Bununla birlikte diğer insanların da sürekli olarak kendilerini övmelerini istemektedirler.

Böyle özelliklere sahip olan insanların aslında bu davranışlarına neden olan durum kendilerini yetersiz hissetmeleridir. Bundan dolayı da böbürlenme, üstün görme gibi durumlar ile bunun üstünü kapatmaya çalışmaktadır.

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 • Kendini aşırı beğenme
 • Kendini diğer insanlardan üstün ve daha zeki görme
 • Empatiden yoksun olma
 • Aşırı kibirli olma
 • Ortamda ilgi odağı olma isteği
 • Herkesten daha başarılı olmak isteme
 • Sosyal çevreden dışlandığını hissetme
 • Herkesten daha başarılı olma hırsı ile hareket etme
 • Aşırı kibirli olma
 • Sadece kendi isteklerinin gerçekleşmesini bekleme
 • Başkalarının hayatını kıskanma ve onların yerinde olmak isteme

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Kimlerde Görülür? Toplumun her kesiminde ve hemen her yaştan insanda görülme ihtimali bulunmaktadır. Toplum içerisinde görülme oranının yaklaşık %6 civarında olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu bozukluğun kadınlara oranla erkeklerde daha çok görüldüğü bilinmektedir.

 

 

NARSİSTİK BOZUKLUĞUN TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Narsistik Bozukluğun Teşhisi Nasıl Konulur? Tanısı ancak bir uzman tarafından konulabilmektedir. Bireyin mükemmeliyetçi, hatasız olma arzusu ve diğer pek çok duruma bakılarak yorumlama yapılmaktadır. Bu esnada bireyin tüm davranışlarına dikkat edilmekte ve buna uygun bir şekilde hareket edilmektedir. Böylelikle doğru bir teşhis ve doğru bir tedavi ile süreç ilerletilmektedir.

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ VAR MI?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tedavisi Var mı? Çoğunlukla ilaç ile tedavisi mümkün olmayan bir durumdur. Bu durumu yaşmakta olan bireylerin tedaviye karşı direnci bulunmaktadır. Bu nedenle bu durumun çok detaylı bir şekilde ele alınması gerekli görülmektedir. Genellikle bu hastalara bilişsel davranışçı terapi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok uzmanın en çok zorlandığı hasta gurubu olarak da bilinmektedir. Genel olarak narsistik kişilik bozukluğu tedavisi zorlu geçmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kumar-bagimliligi-nedir

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Kumar bağımlılığı nedir? Kumar bağımlılığı, kişinin gündelik hayatındaki işlevse…

Devamını Oku
yetiskinlerde-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu

Yetişkin dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkati toplamada güçlük, h…

Devamını Oku