Online Terapi

online-terapi

Psikoterapi

Online Terapi

Çevrimiçi (online) Psikoterapi   Teknoloji ile beraber hızlı gelişen sağlık sisteminin ortaya çıkardığı, hem hastaya hem de klinisyene yarar sağlayabilen uygulamalar “Telepsikiyatri” olarak tanımlanmaktadır (1). Telepsikiyatri yeni olmasa da, COVID-19 salgını telepsikiyatri uygulamalarını önemli ölçüde artırdı ve meşrulaştırdı. Telepsikiyatri alanında yapılan araştırmalar çevrimiçi psikoterapi (online psikoterapi) uygulamalarının etkinliğinin yüzyüze yapılan psikoterapiden farklı olmadığını gösterdi (2). Koronavirüs hastalığı (COVID-19) pandemisi sırasında, hastalarını yüz yüze görmeye alışmış birçok psikoterapist ve yüz yüze tedavi almaya alışmış danışan, çevrimiçi terapiye uyum sağladı.

hdwebsitegorsel

Telepsikiyatri  ve çevrimiçi psikoterapi şu durumlar için yarar sağladı:   1- Herkes tarafından ulaşılabilir ruh sağlığı hizmeti sağlaması, özellikle kırsal kesimlerdeki hastalara mesafe engeli nedeniyle ulaşılamamasına çözüm getirir  2-Dilenen yer ve zamanda hizmet sunumunu sağlar  3-Hasta evinin rahatlığında ve çoğu kez kendisinin belirlediği bir zamanda ruh sağlığı hizmeti alabilir. İş yoğunluğu ve trafik konuları da, hastaların çevrimiçi psikoterapiyi, polikliniğe gitmeye tercih etme nedenleri arasında zira hastanın tercih ettiği ortam ve zamanda sağlık hizmeti almasının birçok yararı olabilir. Daha sık ve kolay yolla bigilendirme, hastalığa karşı ellerini güçlendirir, tedaviye uyumlarını arttırır.  4-Doktor-terapist muayenehanesinde rahat hissetmeyen hastalar için daha etkili olabilir. 5-Hareket kabiliyeti kısıtlı evde bakım hastaları, yaşlılar için uygundur  6-Bu şekilde tıbbı hizmet sunumunun maliyeti de düşmektedir.  7-Telepsikiyatrinin, yoğun bakım ve acil servis şartlarında etkinliği gösterilmiştir (Modai ve ark. 2006). Bu ortamların getirdiği risklerden danısan ve terapisti koruyarak müdahale edilebilir.   Sonuç olarak çevrimiçi (online) psikoterapi uygulamaları teknolojinin beraberinde getirdiği olanakların psikoterapi ortamında kullanılması ile bir çok potansiyel faydası ile uygulanabilir olmaya devam edecek gibi görünmektedir (3).    Kaynaklar 

  1. Bal U, Yılmaz E, Tamam L, Çakmak S. (2015). Telepsikiyatri: Şimdi ve Burada. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar-Current Approaches in Psychiatry, 7(2):136-148
  2. Modai I, Jabarin M, Kurs R (2006) Cost effectiveness, safety, and satisfaction with video telepsychiatry versus face-to-face care in ambulatory settings. Telemed J E Health, 12:515-520.
  3. Batastini, A. B., Paprzycki, P., Jones, A. C., & MacLean, N. (2020). Are videoconferenced mental and behavioral health services just as good as in-person? A meta-analysis of a fast-growing practice. Clinical Psychology Review, 101944.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bilissel-davranisci-terapi-bdt

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), bilimsel kuralların psikoterapi süreçlerine uygulan…

Devamını Oku
evde-ruh-sagligi-hizmeti

Evde Ruh Sağlığı Hizmeti

Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, koruyucu sağlık hizmetleriyle günümüzde ortalam…

Devamını Oku