Üzüntü Ve Depresyon Nasıl Ayırt Edilir?

ÜZÜNTÜ VE DEPRESYON NASIL AYIRT EDİLİR?

Üzüntü ve Depresyon Nasıl Ayırt Edilir? Zaman zaman her insan bazı nedenlerden dolayı üzüntü hissetmektedir. Bu üzüntü bazen depresyon olarak nitelendirilmektedir. Çünkü pek çok insan ruhsal sıkıntılarını anlatmak amacı ile depresyon kelimesini kullanarak kendini tanımlamaktadır. Böyle bir durumda ise hemen her üzüntü, depresyon başlığı altında nitelenmektedir. Peki, her üzüntü depresyon mudur? Hissedilen yoğun üzüntü aslında depresyon olabilir mi?

DEPRESYON VE ÜZÜNTÜ AYNI MIDIR?

Dünya üzerinde üzüntü vermekte olan birçok konu bulunmaktadır. İnsanlarda zaman zaman bu üzüntülere kapılmakta ve hayattan zevk almamaya başlamaktadır. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmakta olan üzüntüler bazen çok uzun süre devam etmekte iken bazen kısa sürmektedir.

hdwebsitegorsel

Bu durum bireyin yapısına ve üzüntü duyulan olayın ne olduğuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Bununla birlikte bazen de üzüntü ile depresyon karıştırılabilmektedir. Pek çok insan dönem dönem üzüntülü hissettiğinde ‘’depresyondayım’’ kelimesini kullanmaktadır. Ancak bu durum oldukça yanlıştır çünkü üzüntü duyulan her konu aslında bireyi depresyona sokmamaktadır. Sadece belirli bir dönemde üzüntü hissetmesine neden olmaktadır. Bu durumun ise doğru bir şekilde ayrıt edilmesi gerekmektedir.

 

 

ÜZÜNTÜ NEDİR?

Üzüntü, olumsuz bir duygu olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayı da üzgün olan birey bu dönemlerde etrafında var olan olumsuz duygulara daha çok yoğunlaşmaktadır. Kayıp ve eksik algısı gereğinden daha fazla hissedilmektedir. Üzüntünün yoğunluğu bazen çok fazla olabilmekteyken bazen de hafif olabilmektedir. Bu tamamen bireyin yapısına ve bireyin yaşadığı olaya bağlı olarak değişim göstermektedir.

 

 

Depresyon döneminde her insan üzüntü duygusunu hissetmektedir. Hayatındaki aktivitelere karşı ilgisini kaybetmekte ve çoğu şeyden zevk alamamaktadır. İştahında değişim meydana gelmektedir ve intihar eğilimi bulunmaktadır. Üzüntü duygusu, depresyon döneminde hissedilen bir duygu olduğundan dolayı sadece üzüntü hissinin yaşanması ile depresyon dönem dönem karıştırılmaktadır. Öncelikle depresyonda olan insan da düşük duygu durumuna sahip olan insan da üzüntü hissetmektedir. Fakat depresyonda olan bir insanın üzüntüsü uzun süre boyunca devam etmekte ve aralıksız ilerlemektedir. Sadece üzüntü hissinin hissedildiği durumlarda ise dalgalanmalar meydana gelmektedir. Aynı zamanda depresyonda olan bir insan kendini diğerlerinden dışlanmış hissedebilmektedir. Bunun yanı sıra üzüntülü bir insan ise diğerleri ile iletişim kurabilmektedir.

 

 

DEPRESYON İLE ÜZÜNTÜ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Her iki durumda da üzüntü hissedilmesine rağmen aslında iki olayda birbirinden son derece farklıdır. Depresyon ile üzüntünün karıştırılmaması gerekmektedir. Bu iki durumun birbirinden pek çok farkı bulunmaktadır ve bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Depresyondaki bir insan da üzüntülü bir insan da yoğun üzüntü hissetmektedir. Ancak depresyon durumunda bu duygu sabittir ve aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Üzüntü de ise dalgalanmalar görülmektedir.
  • Depresyona girmiş olan birey kendini dışlanmış hissetmektedir ancak üzüntülü birey diğer insanlar ile ilişkisine devam etmektedir.
  • Depresyonda olan birey ruh halinin sürekli bu şekilde olacağını ve bu durumun değişmeyeceğini düşünmektedir. Bundan dolayı da umutlarını kaybetmektedir. Fakat üzüntülü olan bir birey ise bunların bir gün biteceğini bilmektedir.
  • Depresyonda olan birey hiçbir telafisi olmayan hatalar yaptığını düşünmektedir. Bu durum onun pek çok şeyden soğumasına ve daha kötü duygular hissetmesine neden olmaktadır ancak üzüntülü birey hayattan keyif alabilmektedir.
  • Hem üzüntülü bireyler hem de depresyonda olan bireylerde halsizlik, yorgunluk ve iştah değişimleri ortaya çıkabilmektedir.
  • Depresyonda olan bir birey gelecek ile ilgilenmemekte ve geleceğe dair planlar yapmamaktadır. Üzüntülü olan bir birey ise gelecek ile ilgili hayaller kurmaya devam edebilmektedir.
  • Üzüntü aralıksız bir şekilde devam etmekte, tüm hayatı etkilemekte ve 2 haftadan uzun süredir varlığını korumakta ise depresyondan şüphelenilmesi gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bipolar

Bipolar

Bipolar bozukluk, manik depresif bozukluk olarak da tanımlanan bir rahatsızlıktır. Ki…

Devamını Oku
depresyon-nedir

Depresyon Nedir?

Depresyon (majör depresif bozukluk), duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarını…

Devamını Oku