Yaratıcılık Ve Ruh Sağlığı

Yaratıcılık ve ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğu gözlemlenebilmektedir. Gerçekleştirilen bazı araştırmalarda yaratıcılık durumunun bireyin ruh sağlığı ile alakalı olduğu söylenmektedir. Yaratıcı insanlarda bulunan genetik faktörler, diğer insanlara oranla şizofreni ve bipolar riskini artırmaktadır. Müzisyenler, ressamlar, yazarlar ve buna benzer işleri yapan kişilerde bu genlerin varyantları bulunabilmektedir.

Bireyler yaratıcı olmak için farklı şekilde düşünmektedir. Farklı düşünmek ise bireyin etiketlenmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak bireyin yaratıcılığı ile ruh sağlığı arasında bulunan bağlantı bazı hastalıklara olan yatkınlığını artırabilmektedir.

hdwebsitegorsel

 

 

RUH SAĞLIĞI NE DEMEKTİR?

Ruh Sağlığı Ne Demektir? Öncelikle bir bireyin ruh sağlığı, beden sağlığı kadar önem taşımaktadır. Genel anlamda sağlık kavramı ise bireyin hem ruh hem de beden sağlığının yerinde olması olarak tanımlanmaktadır. Ruh sağlığı, bireyin zihinsel bir sağlık probleminin olmadığı anlamına gelmektedir. Bu durumun en önemli göstergelerinden biri ise bireyin hem kendisi hem de etrafındaki insanlar ile uyum içerisinde yaşamasıdır. Başka bir deyişle birey kendi yeteneklerini fark edebilmekte, hayatın getirdiği normal stresler ile baş edebilmektedir. Ayrıca üretken bir şekilde çalışabilmekte ve toplumuna katkıda bulunabilmektedir.

 

 

Bir bireyin ruh sağlığı, sosyoekonomik, biyolojik ve çevresel etkenlerden etkilenmektedir. Bunun yanı sıra zihinsel sağlık, insanların düşünme, duygu oluşturma, birbirleri ile etkileşim kurma, geçimini sağlama, hayattan zevk alma gibi yeteneklerin temelinde yer almaktadır. Burada ise akıl sağlığının geliştirilmesi, korunması pek çok toplum için endişe oluşturan bir durumdur. Bundan dolayı da bireylerin ruh sağlığının korunabilmesi için pek çok farklı tedavi ve strateji geliştirilmektedir. Eğer bireylerin ruh sağlığında bazı sorunlar oluşur ise toplumsal anlamda sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı da oldukça ciddi ve üzerinde durulan bir durum olarak bilinmektedir.

RUH SAĞLIĞI TÜRLERİ NELERDİR?

Ruh Sağlığı Türleri Nelerdir? Bireyin ruh sağlığının bozulması ile birlikte bazı ruh hastalıkları meydana gelmektedir. Bu durum ise birbirinden farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Pek çok akıl hastalığı türü bulunmaktadır. Bazı bireylerde hafif şiddette olan belirtiler, bazılarında ise oldukça şiddetli bir şekilde meydana gelmekte ve günlük hayatını devam ettirebilmesini engellemektedir. Bu sorunların ise bazı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sırlanmaktadır:

  • Organik beyin hastalıkları: Beyni etkileyen hastalıkların ve fiziksel değişikliklerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Endişe ve öfkeyi meydana getirmesinin yanı sıra kafa karışıklığı yaşanmasına, sanrılar görülmesine de neden olabilmektedir.
  • Ruh ve Anksiyete hastalıkları: Burada görülen hastalıkların büyük bir kısmı günlük hayatta yaşanan olaylara bağlı olarak kendini göstermektedir. Travma, cinsel taciz, savaş, deprem vb. gibi durumlar bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Kişilik Bozukluğu: Bireyin hayatında meydana gelen olaylar ile başa çıkma becerilerinin kaybedilmesi ile birlikte bu durum kendini göstermektedir.
  • Psikotik Bozukluklar: Beyin ve düşünme sürecini etkileyen hastalıklardan oluşmaktadır. Bireyin gerçekçi düşünmesi oldukça zor bir hale gelmektedir. Yanlış yargılar oluşturmaya eğilimli olduğu gözlemlenmektedir.
  •  

 

 

RUH SAĞLIĞI BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Ruh Sağlığı Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? İlk olarak birey ruh sağlığı bozukluğu yaşadığında beraberinde bazı belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Hangi hastalığın meydana geldiğine bağlı olarak belirtiler değişim gösterebilmektedir. Genelde hemen hemen pek çok ruh hastalığında bireylerin uyku düzeninin ve beslenme düzeninin etkilendiği gözlemlenmektedir. Aynı zamanda diğer bireyler ile kurduğu iletişim de değişimler meydana gelebilmektedir. Günlük olarak yerine getirdiği rutinlerde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Aşırı uyku veya uyumakta güçlük çekmek gibi durumların ortaya çıktığı da gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlarda bireyin mutlaka muayene edilmesi ve altta yatan durumun öğrenilmesi gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

internet-bagimliligi

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, son yıllarda yaygınlaşan internet ile birlikte gitgide çoğalmak…

Devamını Oku
obsesif-kompulsif-bozukluk-travma-ve-emdr

Obsesif Kompulsif Bozukluk, Travma Ve EMDR

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), bireye ciddi sıkıntıya neden olan girici ve kontrol…

Devamını Oku