Ağrı Duyarlılığını Etkileyen 7 Psikolojik Faktör

İnsanlar, beynin tüm duyulardan kendisine iletilen girdileri yorumlayarak acı hisseder

Ağrının algılanmasında önemli bireysel farklılıklar vardır.

Müzik dinlemek, kişinin acı algısını azaltmada etkilidir

Ağrının koruyucu bir rolü vardır. Ağrı nedeniyle, olası tehlikelerden kaçmak için reflekslerimizi tetikleyen uyarılar alabiliriz. Açlık ve susuzluk gibi, acı da bizi ondan kurtulmak için bir eylem planı oluşturmaya motive eder. Tüm acılar gerçektir, sebep ne olursa olsun. Ve çoğu ağrının patolojik bir kökeni vardır. Ağrı ayrıca duygusal, bilişsel ve sosyal bileşenlerle de ilişkilendirilebilir. İnsanlar arasında ağrı algısında önemli farklılıklar vardır. Ağrı da koşullara bağlı olarak aynı kişide dahi değişir.

hdwebsitegorsel

 

 

Ağrı duygusuna etkili olduğu öne sürülen 7 faktör şunlardır;

  1. Acı korkusu

Acıyla ilgili korku ve endişe, ne kadar acı hissettiğimizde çok sayıda bireysel varyasyondan sorumlu olabilir. Acıya tipik duygusal tepki, endişe, korku ve hayal kırıklığını içerir. Acı çektiğimizde, sıklıkla “ya olursa” olasılıklarının düşünce müdahalelerini yaşarız (“ya-eğer” karın ağrım ciddi bir hastalığın belirtisi mi?). Acı kaygısı bilinmeyen tarafından üretilir ve ağrı devam ettikçe daha da kötüleşir. Güvende hissettiğimizde ağrı azalabilir. Örneğin, evde şiddetli ağrı yaşayan bir hasta, acil servise girdiğinde daha az ağrı hissedebilir.

  1. Ağrıya Dikkat

Ağrının önemli bir işlevi dikkati üzerine çekmesidir. Ağrı duyumlarına yakından dikkat etmek ağrı yoğunluğunu artırabilir. Süreç, ağrının kişinin dikkatini kesmesi ve onu vücuduna odaklanmaya zorlamasıyla başlar. Ağrı daha sonra bir tehdit olarak değerlendirilir, bu da kişiyi daha uyanık kılar ve ağrı çeken kişiyi ağrıyı ele almaya teşvik eder. Ağrıdan dikkatin dağılması, ağrıyı yönetmek için en çok kullanılan stratejilerden biridir. Çünkü aynı anda sadece bir şeyle ilgilenebilirsiniz. Örneğin, spor müsabakalarının hararetinde ya da savaşta yaralanan insanlar, genellikle eylem durana kadar yaralanmalarının farkına varmazlar. Enjeksiyonlar, onları izlemediğimizde daha az acı verir.

  1. Yorum

Ağrı uyaranına dikkat edildiğinde, bunun ne anlama geldiğini yorumlamak için bilişsel süreçler kullanılır. Bilişsel süreçler, neden bazen hafif ağrıyı şiddetli ağrı olarak ya da ciddi bir yaralanmayı çok az ya da hiç ağrı içermeyen bir şekilde yaşadığımızı açıklamada merkezi öneme sahiptir. Örneğin, kötü bir mide ağrısını sadece laktoz intoleransı nedeniyle kötü bir pizza yemek yerine mide kanseri olarak yorumlayabiliriz. Özünde, kişi olabilecek en kötü sonucu hayal eder (ağrı felaketir). Bu nedenle, “felaketleştirme” psikoterapide tedavi için önemli bir hedef olabilir.

  1. Ağrıdan kaçınma

Ağrıdan kaçınma, acı korkusundan kaynaklanır. Ağrıdan kaçınma, iyileşme sürecine yardımcı olabileceğinden ilk başta faydalı olabilir. Ama bu kötüden daha kötüye gidebilir. Kaçınma davranışı ise daha fazla kaçınmaya ve nihayetinde daha fazla acıya yol açar. Klasik koşullanma gibi bir kişi yaralandığında, yaralanmayı ona neden olan aktivite ile ilişkilendirmeye başlar ve bu aktiviteden kaçınacaktır. Örneğin, bir yoga pozu yaparken sırtınızı incitiyorsanız, yogadan tamamen, hatta tüm sporlardan kaçınmaya başlayabilirsiniz. Ağrıdan kaçınma, yaşamdan alınan zevkin azalması pahasına gelir. Maruz kalma tedavisinin veya hastaları ağrı nedeniyle kaçındıkları aktivitelere maruz bırakmanın faydalı olduğu gösterilmiştir.

  1. Beklentiler

Ağrının öznel deneyimi büyük ölçüde beklentilerimiz tarafından şekillendirilir. Bazen bu, karşıt kanıtlar karşısında bile, insanların olmasını beklediklerini deneyimledikleri, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetle sonuçlanabilir. Plaseboların bu kadar etkili olmasının nedeni budur. Aslında plasebo, herhangi bir yan etkisi olmayan etkili bir ağrı tedavisidir. Plasebolar etkilidir çünkü insanlar onlara inanır.

  1. Aşkın etkisi

Aşk duygusu da ağrı algısını azaltabilir. Aşk, güven gibi duygular acıyı hafifletebilir. Örneğin araştırmalar, partnerler el ele tutuştuğunda ağrının azaldığını gösteriyor. Günlerinin daha büyük bir bölümünü romantik bir partneri düşünerek geçiren insanlar, ağrılarında daha fazla azalma yaşarlar.

  1. Müzik ve ağrı algısı

Müzik, ağrıyı hafifletmede güçlü bir faktör olabilir. Müzik, beynin ağrı giderme merkezleriyle örtüşen ödül bölgelerini harekete geçirir. Sevinci ifade eden müzik, olumlu anıları tetikler ve ruh halini ve acıyla başa çıkma yeteneğini etkileyebilir. Hoş müzik dinlemek de zamanın daha hızlı geçmesini sağlayabilir. Kısacası müzik, dikkati acıdan uzaklaştırır ve ruh halini yükseltir. Anksiyete sıklıkla artan ağrı algısı ile ilişkili olduğundan, rahatlatıcı müzik ağrı algısını azaltabilir. Tabi burada tercihiniz önemlidir; klasik müzikle ilgilenmiyorsanız, bunun tam tersi bir etkisi olabilir.

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/science-choice/202209/7-psychological-factors-affect-pain-sensitivity

Bunlar da İlginizi Çekebilir

olum-korkusu-nasil-gecer

Ölüm Korkusu Nasıl Geçer?

Ölüm Korkusu Nasıl Geçer? Her insan hayatının belirli dönemlerinde ölüm ile alakalı b…

Devamını Oku
fobiler

Fobiler (Korkular)

Fobi bir duruma, yere ya da canlıya duyulan sürekli korku anlamına gelir. Kişi tehlik…

Devamını Oku