İnternet Bağımlılığı Nelere Yol Açar?

İnternet bağımlılığı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan bir tanesidir. Aslında internet, hayatı oldukça kolaylaştıran etkenlerden bir tanesidir. Hemen her yaştan birey tarafından sıkça kullanılmakta ve pek çok iş internet üzerinden halledilmektedir. Fakat bu hayatı kolaylaştıran teknoloji, bazı bireylerde bağımlılık haline dönüşmektedir. Aşırı bir kullanım gerçekleştirilmekte ve bu durum pek çok şeyi etkilemektedir.

Genel olarak internetin aşırı kullanımı olarak tanımlanabilmektedir. Bu aşırı kullanım durumunun da önüne geçilememektedir. Birey için internet olmadan geçirilen zaman önemini yitirmektedir. Yoksun kaldığında sinirlilik, öfke, saldırganlık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak internette vakit geçirmek istenmekte ve bununla birlikte günlük hayatta pek çok önemli etken önemini yitirmektedir.

 

 

 

İNTERNET BAĞIMLILIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnternet Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? Öncelikle bu bireylerde çevrimiçi geçirilen zamanın kontrolü kaybedilmektedir. Birey günlük işlerini yapmakta zorlanır bir hale gelmekte ve sorumluluklarını sürekli olarak aksatmaktadır. Ailesinden ve arkadaşlarından kopmaya başlamaktadır. İnternet kullanımı konusunda suçluluk ve kendini savunma duyguları geliştirmektedir. Aynı zamanda hayatındaki sorunlardan kaçmak için internet kullanımı gerçekleştirmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra bazı fiziksel belirtiler de oluşum göstermektedir. Bunlar arasında şu durumlar yer almaktadır;

  • El ve el bileklerinde uyuşma, ağrı hissedilmesi
  • Gözlerde kuruluk, kızarma, yanma gibi durumların oluşması
  • Sırt ve boyunda ağrı hissedilmesi ve sertleşme oluşumu
  • Beden duruşunda bozukluk
  • Şiddetli baş ağrıları
  • Halsizlik
  • Uyku problemleri
  • Aktivitelerde bozulma
  • Belirgin kilo alma veya kilo verme

İNTERNET BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

İnternet Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir? Bu sorun diğer bağımlılıkların dışa vurumu şeklinde oluşum gösterebilmektedir. Var olan bağımlılıkların veya eğilimlerin bir göstergesi olabilmektedir. Başka bir bağımlılık zaman içerisinde teknolojiye olan bağımlılığa dönüşebilmektedir. Bunun dışında utangaçlık ve sosyal anksiyete de böyle bir duruma neden olabilmektedir. Diğer bireyler ile vakit geçirerek sosyalleşmekten kaçının birey, kendini internet dünyasında bulmakta ve aşırı bir kullanım gerçekleştirmektedir.

Depresyon da zaman içerisinde bu duruma yol açabilen etkenler arasında yer almaktadır. Sorunlardan kaçmak için birey zamanının büyük bir kısmını bura da geçirmektedir. Arkadaş etkisi de bu noktada oldukça önemlidir. Çocuklar veya yetişkinler arkadaş etkisinden dolayı bu bağımlılığı düşebilmektedir.

İnternet Bağımlılığının Yarattığı Problemler Nelerdir?

İnternet Bağımlılığının Yarattığı Problemler Nelerdir? Bağımlılığın her çeşidi aslında bazı problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir. Özellikle bu durum bireyin hayatını devam ettirmekte zorlanmasına neden olabilmektedir. Ailesinden, arkadaşlarından uzaklaşmasına, sorumluluklarını yapmamasına ve iş hayatında olumsuz etkilenmesine yol açabilmektedir. Bireyin tüm hayatını olumsuz yönde değiştiren bir sorundur.

Olumsuz bir durum olduğundan ve hayatı da olumsuz etkilediğinden dolayı mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Erken dönemde başlanan tedavi ile birlikte bireylerin bağımlılıklarından daha kısa bir sürede kurtulması sağlanabilmektedir. Fakat geç dönemde başlanan tedaviler ise oldukça uzun bir süre boyunca devam edebilmektedir.

İnternet Bağımlılığı Tedavisi

İnternet bağımlılığı tedavisi içi terapiye başvurulabilmektedir. Tedavi ile birlikte hastanın bağımlılıklarından nasıl kurtulabileceğine dair belirlemeler yapılmaktadır. Hastanın durumuna uygun olarak ilerlenmekte ve tamamen kişiye özel bir tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Bundan dolayı da her bireyin tedavi süresinde değişimler görülebilmektedir. Bazıları kısa süre içerisinde bitebilmekte iken bazı tedaviler ise çok uzun süre devamlılık gösterebilmektedir.

Tedavinin önceliği bağımlılıktan kurtulmak ve normal hayata adapte olmaktır. Günlük hayattan keyif almanın nasıl sağlanacağı öğrenilmektedir. Çevrede bulunan insanlar ile vakit geçirirken aslında internette geçirilen süreden daha fazla keyif alınacağı öne sürülmektedir. Hastanın yapısına bağlı olarak doğru bir şekilde ilerleme sağlanmaktadır.

İnternet Bağımlılığı Nelere Yol Açar?

İnternet Bağımlılığı Nelere Yol Açar? Bu durum kişinin hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Aile hayatı, okul yaşantısı, sosyal hayatı, iş hayatı kontrol edilemeyecek problemler ile dolmaktadır. Kişi hepsinden uzaklaşmakta ve tamamen internete dönüş yapmaktadır. Bu durumda hiçbir sorunu halledememesine ve sürekli sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır.

Oldukça ciddi sorunlara neden olabilen bu bağımlılığın fark edilmesi ile birlikte mutlaka tedavi de olunması gerekmektedir. Tedavi hastanın durumuna uygun olarak kişiye özel hazırlanmaktadır. Böylelikle sosyal hayata yeniden dönebilmesi ve interneti az, verimli bir şekilde kullanabilmesine olanak sağlanmaktadır. Aynı zamanda bağımlılık döneminde oluşturduğu sorunları çözmesi de sağlanmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kumar-bagimliligi

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı, oldukça ciddi sorunlardan bir tanesidir. Hayatı olumsuz etkilemekt…

Devamını Oku
narsistik-kisilik-bozuklugu-nedir

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Narsist kişilik bozukluğu, kendini beğenmişli…

Devamını Oku