Kumar Bağımlılığı

KUMAR BAĞIMLILIĞI

Kumar bağımlılığı, oldukça ciddi sorunlardan bir tanesidir. Hayatı olumsuz etkilemekte olan bu durumu yaşamakta olan kişilerin sürekli olarak kumar oynama isteği bulunmaktadır. Bu kişiler hayatlarında bulunmakta olan her şeyi geri plana atmakta hayatlarının büyük bir kısmını kumara ayırmaktadır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

KUMAR BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Kumar Bağımlılığı Nedir? Kumar, bir bireyin daha da değerli bir şeyler elde etmek umuduyla değerli olan bir şeyi riske atması olarak tanımlanabilmektedir. Kişinin hayatı olumsuz etkilenmekte ancak kişi yine de kumar oynamaya devam etmektedir. Kontrol edilemeyen bir dürtüdür. Kumar bağımlılık yapmaktadır çünkü beynin ödül sistemini uyuşturucu veya alkol gibi uyarmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın bir durum olduğu bilinmektedir.

hdwebsitegorsel

 

 

 

Bu durum farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir ve kişinin hem kendi hayatını hem de çevresinde bulunmakta olan insanları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bundan dolayı da hayatı zorlu bir hale getirmektedir.

KUMAR BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Kumar Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir? Neden ortaya çıkmakta olduğu kesin bir şekilde bilinmemektedir. Fakat kumar esnasında algılanmakta olan dopamin ve kişinin hayatındaki olumsu durumlar buna neden olmaktadır. Bireylerin kumar oynamaya başlama nedenleri bir heyecan arayışı olarak tanımlanabilmektedir. Ufak bir heyecan arayışı ile birlikte başlamakta olan kumar, bir bağımlılık haline gelebilmektedir.

Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

  • Kumar ile takıntılı bir şekilde meşgul olmak
  • Aynı heyecanı yeniden yaşamak için artan miktarda para ile kumar oynama ihtiyacı
  • Başarısız bir şekilde bu durumu kontrol etmeye çalışmak
  • Kumar oynanmadığında huzursuz ve sinirli hissedilmesi
  • Sorunlardan kaçmak, suçluluk ve endişe
  • Daha fazla kumar oynayarak kaybedilen parayı yeniden elde etmeye çalışmak
  • Kumar nedeni ile önemli fırsatları kaçırmak
  • Kumar parası için hırsızlık gibi durumlara başvurmak
  • Kumar nedeni ile çevrede bulunan insanlarla olan ilişkinin bozulması

Kumarın Zararları Nelerdir?

Kumarın Zararları Nelerdir? Öncelikle kişinin kendisinde psikolojik sorunlar oluşmasına neden olmaktadır. Diğer bağımlılıklara bulaşma ihtimalini artırmaktadır. Kazanma hırsı ile birlikte kişinin çıkarcı birine dönüşmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kişinin ailesi ve çevresi ile sorun yaşamasına neden olmaktadır. Ailede bulunan güven ortamının kaybolmasını sağlamaktadır. Maddi anlamda kayıplara yol açmaktadır.

Kumarın Bireye Zararları

Kumarın bireye zararları arasında ilk olarak psikolojik sorunlar yer almaktadır. Sürekli olarak kumar oynamak bir süre sonra ciddi psikolojik problemler oluşturabilmektedir. Aynı zamanda kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olmakta ve bununla birlikte bazı sorunları da getirmektedir. Aile ile olan ilişki bozulmaktadır. Kişinin ahlakının olumsuz yönde etkilenmesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra hayat kalitesini her anlamda düşürmektedir. Maddi kayıplar yaşanmasına neden olmaktadır.

Kumarın Aileye Zararları

Kumarın aileye zararları arasında öncelikle kişinin ailesinin güven sorunları yaşamasına neden olması yer almaktadır. Aile ortamında bulunmakta olan güven ortamı kaybolmaktadır. Aynı zamanda aile içerisinde maddi ve psikolojik sorunlar yaşanmasına yol açmakta olduğu bilinmektedir.

Kumarın Topluma Zararları

Haksız kazanç meşru bir hale gelmektedir. Ailede maddi kayba yol açmaktadır. Kolay kazanç elde edilmesi yeni nesillerin hedefi haline gelmektedir. Çalışma ve alın teri gibi kavramların yok olmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte toplumsal ahlakın yaralanmakta olduğu gözlemlenmektedir.

Kumar Bağımlılığı Tedavisi

Kumar bağımlılığı tedavisi bazen oldukça zorlu bir süreç haline gelebilmektedir ancak mutlaka bu tedavinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmekte ve hayat kalitesi büyük oranda düşebilmektedir. Tedavi ile birlikte oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmekte ve bağımlılık giderilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

anksiyete

Anksiyete

Anksiyete dönem dönem her insanın yaşayabileceği kaygılı durumları oluşturur. Her ins…

Devamını Oku
oz-sefkati

Öz-Şefkati

Öz-şefkati, zor zamanlardan geçildiğinde ihtiyaç duyulan şefkat, anlayış, nezaket ve …

Devamını Oku