Evde Ruh Sağlığı Hizmeti

evde-ruh-sagligi-hizmeti

Evde Ruh Sağlığı

Evde Ruh Sağlığı Hizmeti

Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, koruyucu sağlık hizmetleriyle günümüzde ortalama insan ömrü giderek uzamakta ve ülkemizde dahil olmak üzere toplumlar yaşlanmaktadır. Yaşlanmanın beraberinde getirdiği fiziksel kısıtlanma tüm hastalıklarda olduğu gibi ruhsal bozukluklarda da evde tedaviyi zaruri hale getirmiştir. 

NEDEN EVDE RUH SAĞLIĞI HİZMETİ?   Ruhsal bozukluklarda toplumun yeterli bilgi ve eğitime sahip olmaması, toplum tarafından dışlanma ve ötekileştirme kaygısı, kişinin faydasız alternatif tedavi yöntemleri denemeleri (bitkisel vs), kişinin kendisine uyguladığı çoğu zaman zararlı yöntemler (alkol sigara madde vb.) belirtilerin başlamasıyla ruh sağlığı hastalıkları uzmanına başvurana kadar gecen sürenin aylarla ifade edilmesine sebep olmaktadır.

hdwebsitegorsel

 Yaşlı ve fiziksel olarak kısıtlı kişilerde bu süre daha da uzamakta olup sürenin uzamasıyla olgular kronikleşmekte ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Evde ruh sağlığı hizmetiyle hızlı ve etkin tedavi, kişinin yaşam alanınında gözlenmesi ve aile bireyleriyle direk temas kurup ailenin üzerindeki yükün hafifletilmesi amaçlanmaktır.   KİMLER EVDE RUH SAĞLIĞI HİZMETİNE BASVURABİLİR?  

 • Depresif bozukluklar 
 • Kaygı bozuklukları 
 • Duygudurum bozuklukları 
 • Psikotik bozukluklar 
 • Demans bozuklukları 
 • Uyku bozuklukları 
 • Travma ile ilişkili bozukluklar 
 • Alkol bağımlığı ve kötüye kullanımı
 • Obsesif Kompulsif bozukluklar (Takıntı Zorlantı Bozuklukları)
 • Kayıp ve Yas Süreci
 • Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite ilişkili bozukluklar
 • Mental retardasyon, gelişim geriliği ve otizim ile ilişkili davranış bozuklukları

Evde ruh sağlığı hizmetiyle tüm majör psikiyatrik bozukluklar da destek ve tedavi hizmeti verilmekte olup, evde ruh sağlığı hizmetinin acil psikiyatrik hizmet vermediği unutulmamalı ve acil psikiyatrik durumlarda en yakın acil servis ve yerel birimlerden destek alınmalıdır.   EVDE RUH SAĞLIĞI HİZMETİ BASVURU SONRASI SÜREÇ Evde ruh sağlığı başvurusu sonrası bulunduğunuz konuma uygun gün ve saat belirlenir. Uzman doktor tarafından yapılan ruhsal değerlendirme sonrası gerekli olan uygun tedavi başlanır. Tedavi süresince psikiyatri uzmanına yazılı ve/veya görsel olarak ulaşma imkanı sağlanır. Tedavi başlangıcı sonrası belirli aralıklarla olacak kontrol muayeneleriyle tedavi süreci tamamlanmaktadır.   ÜCRETLENDİRME Evde ruh sağlığı hizmetinin hiçbir sosyal güvenlik sistemi ve özel sigorta ile işbirliği olmayan tamamen özel bir yapıya sahiptir. İzmir ili ve ilçelerine hizmet vermekte olup bulunduğunuz konuma göre ücretlendirmede farklılıklar olabilir. Daha detaylı bilgi için ilgili telefon ile ulaşınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

emdr-terapisi

Emdr Terapisi

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi (Eye Movement Desensit…

Devamını Oku
bilissel-davranisci-terapi-bdt

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), bilimsel kuralların psikoterapi süreçlerine uygulan…

Devamını Oku