Emdr Terapisi

emdr-terapisi
 

Psikoterapist

EMDR TERAPİSİ

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi (Eye Movement Desensitization and Reprocessing – EMDR) insanların geçmişte yaşadıkları olumsuz yaşam deneyimleri; afetler, fiziki saldırı, trafik kazaları, hastalık, ölüm, çocuklukta yaşanan çeşitli olumsuz olaylar ve öznel olarak yaşanan stresli olaylar gibi sonucu oluşan anılarla bireyin ilişkisini değiştiren bir psikoterapi türüdür. (https://www.emdr.com, 2021).

hdwebsitegorsel

 

EMDR terapisi ile olumsuz yaşam olayları sonucunda bazı hastalıklarda ;travma sonrası stres bozukluğu, fobi, akut stres gibi direk anıya ve yaşanılan semptomlara dair belirtiler azalmaktadır. Bireyin farkındalık anında olmadan, dolaylı yoldan ilişkili ruhsal hastalık ( migren, depresyon, fibromiyalji gibi…) belirtilerinde azalma sağlanmaktadır.

EMDR Terapisi, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve diğer travma ile ilgili bozukluklar için etkinliği kanıtlanmıştır. Bir çok uluslararası tedavi klavuzunda öncelikli olarak önerilmektedir. EMDR’nin TSSB ve diğer tavma ile ilgili bozukluklarda uygulanması sırasında eşlik eden diğer belirtilerde azalmaların olması (örneğin bir grup terör saldırı mağdurunda yıllardır süren başağrılarının geçmesi ya da travma belirtileri yanında depresif belirtilerinde düzelmeler gözlenmesi gibi…) EMDR’nin diğer ruhsal hastalıklarda uygulanmasının yolunu açmıştır.

Birçok TSSB ve diğer travma ile ilgili bozukluk dışındaki ruhsal hastalıklarda EMDR’nin etkinliğine dair kanıta dayalı veriler gün geçtikçe artmaktadır.

EMDR TERAPİSİ NEDİR?

EMDR terapisi tıp literatüründe Eye Movement Desensitization and Reprocessing olarak tanımlanan son yıllarda özellikle travma tedavilerinde başvurulan bir terapi yöntemidir. EMDR terapisi; bu alanda gerekli eğitimi ve uzmanlığı almış psikoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

EMDR terapisi; Türkçeye Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden süreçlendirme olarak tanımlanmakla birlikte 1980’li yıllarından sonunda Francine Shapiro tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu terapi ile bireyin yaşadığı travmatik olaylar sonucunda açığa çıkan endişe, panik, öfke ya da depresif reaksiyon gibi şikayetler tedavi edilebilmektedir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda EMDR terapisinin özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu probleminin tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı kanıtlanmıştır.

EMDR TERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

EMDR terapisi; herhangi bir ilaç, elektrik akımı ya da manyetik uyarıma ihtiyaç duyulmadan uygulanmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda Hipnoz uygulamalarından da farklıdır. Birey seans boyunda uyanıktır ve aktif bir şekilde terapiye katılımı söz konusudur.

EMDR terapisinde öncelikli amaç psikoterapist ve danışan arasında terapötik ilişkinin kurulmasıdır. Danışan terapistine güven duymalı ve problemlerinin çözüme kavuşacağına inanmalıdır. EMDR terapisinde işlenmemiş olaylar yeniden işlenmektedir. Bu noktada zaman kavramı çizgisel değildir ve geçmiş, gelecek, şimdi ekseninde ilerlemektedir.

EMDR TERAPİSİ FAYDALARI NELERDİR?

  • EMDR terapisi faydalarını aşağıdaki şekilde maddeleyebiliriz;
  • EMDR terapisi ile kısa sürede sonuç alınabilmektedir.
  • Bireyin korku, öfke ya da depresyon gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen duygulardan kurtulması sağlanmaktadır.
  • Bireyin yaşamış olduğu travmatik olayları başka bir açıdan değerlendirmesi sağlanmaktadır.
  • Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
  • İlaç kullanmak istemeyen ya da ilaca duyarlılığını yitirmiş hastalarda etkilidir.

İzmir EMDR Tedavisi

İzmir EMDR tedavisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve tedavi sürecine başvurmak için; 0 506 292 21 41 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

​​​​​EMDR Terapi İzmir

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

evde-ruh-sagligi-hizmeti

Evde Ruh Sağlığı Hizmeti

Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, koruyucu sağlık hizmetleriyle günümüzde ortalam…

Devamını Oku
kabul-kararlilik-terapisi-act

Kabul Kararlılık Terapisi (ACT)

Kabul kararlılık terapisi, bilişsel davranışçı terapiden köken alan yeni bir bilişsel…

Devamını Oku